11.6.2019 CHCEME DEMISI! JE TO NA NÁS! Mé úvodní slovo

Proslov Jana Filipová 11.06.2019

Dobrý den vážení přátelé,

srdečně vás tady všechny vítám a jsem strašně moc šťastná, že je nás pokaždé vždy víc. Viděli jste, kolik bylo lidí na Václaváku? 120.000!

Byli jste tam?

Taky jste měli tak nádherný pocit sounáležitosti s lidmi, kterým není jedno, co se momentálně v naší zemi děje? Já ano. A musím upřímně říct, že ten pohled, jaký jsem měla možnost vidět z podia... pohled na doslova narvaný Václavák, ten do smrti nezapomenu!

Vy, kteří jste na Václaváku byli, tak věřím, že dorazíte i v neděli 23.6. na Letnou. A vás, kteří jste na Václaváku nebyli, tak tímto na Letnou srdečně zvu, protože tu atmosféru skutečně nikdy nezapomenete a hlavně.... Budete vědět, proč tam jste.

Víte, v čem je největší kouzlo a jakési zadostiučinění nejen pro mne? V tom, že pamatuji doby, kdy se na demonstraci sešlo pár desítek lidí a všichni se vzájemně znali. Jenže rok se s rokem sešel a já jsem najednou na demonstraci, kde je tolik lidí, že už znám jen několik set z nich.

Pro mne je to jasný důkaz toho, že to má smysl! Že má smysl chodit mezi lidi a nebát se veřejně říkat svůj názor. Protože dříve nebo později vás lidé začnou vnímat, naslouchat a chápat, že je něco špatně.

Proto se stále více lidí schází na náměstích po celé České republice. Všichni tito lidé právě teď, tentokrát už ve 313 městech vyjadřují svoji nespokojenost s fungováním premiéra této země.

Chtěla bych tímto poděkovat spolku Milion chvilek pro demokracii za jejich neúnavnost a houževnatost, s jakou dokázali spojit lidi po celé republice. Jsem signatářka jejich petice s číslem 18, takže skutečně vím od samého začátku, jak to celé vzniklo, kdo za vším stojí, jak je to financované a věřte mi, že všechno, co tvrdí Andrej Babiš, Marie Benešová, potažmo teď naposledy prezident Zeman o Milionu chvilek, o Mikuláši Minářovi a o financování jsou čisté lži.

Obzvláště o financích se po poslední demonstraci skutečně velmi mluví, ale jako jediný prokazatelný fakt a čistá pravda je to, že Milion chvilek je financován z darů od lidí, kteří na těch náměstích stojí. Na stránkách Milionu chvilek je uveden transparentní účet a tam si lze vše snadno dohledat a ověřit. Mimochodem... po poslední akci například za jeden jediný den přibyl na tomto účtu od jednotlivých dárců milion korun! Lidem prostě není jedno, co se v tomto státě děje a jsou vděční, že se někdo je schopen postavit do čela a říci A DOST!

Za Milionem chvilek stojí lidé, které znám od samého začátku a já dám klidně ruku do ohně za to, že to dělají opravdu s nejčistšími úmysly a skutečně jen pro dobro této země. Nic víc!

Víte, jak vlastně vznikla myšlenka a potažmo i název Milion chvilek pro demokracii?

To si takhle jednou v roce 2017 vzal Mikuláš Minář do ruky tzv. "Smlouvu s občany", kterou nechal Andrej Babiš distribuovat do všech schránek po celé České republice a ve které žádá občany o chvilku času.

Mikuláš si tedy onu chvilku... a zdaleka ne jednu... udělal a chtěl po Andreji Babišovi, aby svoji smlouvu začal dodržovat. A následně to byl právě Mikuláš Minář, který chtěl, aby si skutečně každý udělal chvilku a zamyslel se nad tím, co Babiš slibuje a co ve skutečnosti dělá. Mikuláš měl vizi, že když si udělá milion lidí milion chvilek, tak se ta naše křehká demokracie nepropadne v zapomnění a nestane se z ní despocie jednoho populisty. A tak vznikl Milion chvilek pro demokracii.

Pokud už jste mnozí zapomněli, jak zněla ona smlouva, tak jsem si jí pro vás s dovolením připravila. Budu ji číst pomalu, abyste měli dostatek času si do textu této smlouvy promítat to, co se ve skutečnosti v Čechách děje.

Vážení spoluobčané,
mám pro Vás naléhavou zprávu a prosím o chvilku Vašeho času.

Předstupuji před Vás dnes jako lídr hnutí ANO
a chci Vám jasně říci, co budu, a co nebudu dělat,
pokud hnutí ANO vyhraje volby a já budu řídit vládu České republiky.

Téměř všichni politici a novináři mě neustále napadají, že chci naši zemi posunout k autoritářskému režimu, že mám problém s demokracií, nebo že jsem nebezpečím pro naši zemi. Chtěl bych Vám teď s plnou vážností a jednou provždy říct: jsou to naprosté nesmysly. Můj plán je pochopitelně zcela jiný a cítím, že Vám ho dnes musím říct.

Proto Vám předkládám tuto smlouvu a prosím Vás, chápejte ji jako můj osobní závazek a slib, že budu s plným nasazením, jak je mým zvykem, sloužit Vám a naší zemi, České republice.

Přál bych si, abyste si byli naprosto jisti, že Vás nikdy nezklamu a že nikdy nezradím principy, kvůli kterým jsem šel do politiky a na kterých vzniklo naše hnutí. Jsou úplně jednoduché: nelžeme, nekrademe a pracujeme pro Vás. Chci Vás ujistit, že se budeme snažit budovat úspěšnou zemi, ve které budou naše děti chtít žít a pracovat, a na kterou budou hrdé.

ZAVAZUJI SE PROTO VÁM VŠEM
OBČANŮM NAŠÍ ZEMĚ:

1. Budu vládu řídit s péčí řádného hospodáře. Budu šetřit naše společné peníze a usilovat o efektivní stát.

2. Budu Vám vždy naslouchat, zůstanu s Vámi v častém kontaktu tak jako doposud a budu se snažit řešit Vaše každodenní problémy.

3. Budu podporovat a rozvíjet demokracii v České republice a chránit svobodu a důstojnost každého člověka.

4. Budu se snažit zefektivnit fungování veřejných institucí a změním jednací řád sněmovny po vzoru Německa, abych omezil zbytečné a nesmyslné blábolení politiků.

5. Odmítnu všechny pokusy o destrukci nezávislého státního zastupitelství a soudnictví a budu vždy bojovat za vymahatelnost práva a rovnost lidí před zákonem.

6. Zasadím se o nezávislost policie, která nesmí být pod vlivem politiků. Korupce se musí vyšetřovat u politiků na všech úrovních.

7. Slibuji, že na nejvyšší míru ztížím život korupčníkům a lidem, kteří vysávají veřejné rozpočty a tím i Vaše daně.

DÁLE VÁM SLIBUJI:

1. Zasadím se o pravidelné zvyšování důchodů a základní důchod navýším jednorázově všem stejně.

2. Mladým rodinám pomůžu s bydlením a dostupností jeho financování.

3. Budu usilovat o kvalitní a dostupné zdravotní a sociální služby pro každého.

4. Z vyššího výběru daní Vám vrátím peníze, které Vám vzaly předchozí vlády.

5. Budu prosazovat nižší zdanění práce tak, aby Vám zbylo více peněz na výplatní pásce.

6. Budu se snažit řešit dlouhodobě neřešený problém vyloučených lokalit.

7. Nezvýším daně firmám a živnostníkům. A během následujícího volebního období udělám maximum pro to, aby ubylo byrokratických povinností pro podnikatele, a zjednoduším styk lidí s úřady.

ZA VELMI DŮLEŽITÉ POVAŽUJI:

1. Jsem pro jednotnou Evropu, pro takovou, kde se hraje fér a nikdo v ní není druhořadým členem. Kde v důležitých otázkách nepřehlasují velké státy ty malé. A rozhodně nechci další předávání našich kompetencí do Bruselu.

2. Zavazuji se, že Česká republika v následujícím volebním období nepřijme euro.

3. Zavazuji se, že zvýšíme výdaje na obranu s cílem zajistit bezpečnost našich lidí.

4. Zavazuji se, že budeme v Bruselu bojovat za zastavení ilegální migrace a řešení migrační krize mimo Evropu.

5. Nikdy nevpustíme na naše území ilegální migranty a nebudeme nikdy souhlasit s rozdělováním migrantů podle povinných kvót.

A SAMOZŘEJMĚ:

1. Zavazuji se, že v žádném případě nezneužiji politickou funkci ve svůj prospěch. Jako doposud budu posílat veškeré příjmy z politiky na charitu.

2. Slibuji, že na ministerské posty budu prosazovat odborníky bez ohledu na politickou příslušnost.

3. Slibuji, že veřejné peníze budu rozdělovat ve veřejném zájmu a apoliticky.

Na všechno, co jsem zde řekl, Vám dávám své slovo. Pokud se mnou souhlasíte, prosím o Váš hlas pro hnutí ANO. Přeji si vládu, která sice věcně diskutuje, ale nehádá se a řeší skutečné problémy lidí. Když podpoříte naše hnutí, budeme moci udělat Českou republiku zase o něco lepší.

Váš Andrej Babiš


Blá blá blá...

A to je všechno, milé děti.

Příště si dáme tu O červené Karkulce.

To je taky pěkná pohádka.


No...

Tak to bychom měli....

Taky se vám při čtení otevírala kudla v kapse?

Přiznejme si ovšem, že marketinkově to byl výborný počin, který mu vyšel.

Ale položme si otázku?

Chceme demokratické volby, kde vítězí lepší program?

Nebo oligarchické, kde zvítězí ten, kdo má více peněz na kampaň a ovládá sdělovací prostředky?

Naštěstí se stále více lidí skutečně začalo zajímat o to, co je vlastně Andrej Babiš zač. A je na nás všem, jak tady jsme, abychom pravdu o Andreji Babišovi šířili dál a dál.

Už jsem vám tady při minulých setkáních předložila fakta např. o tom, že Babiš byl skutečně v STB. Mnozí lidé mi oponují slovy: "Ale koho to dneska zajímá, když už žádnou STB nemáme?"

Nemáme, naštěstí, ale klidně zase můžeme mít. Díky Andreji Babišovi se totiž na výsluní poprvé od revoluce v roce 1989 dostali komunisté, a ačkoli jejich volební výsledek byl v podstatě nejhorší, jaký pamatují, tak díky Andreji Babišovi si vesele diktují podmínky, za jakých jsou ochotní jeho vládu podporovat. Vzpomenu např. nedávno prosazené zdanění církevních restitucí.

Problém faktu, že Babiš byl v STB, tkví i v tom, že kdyby se u nás dodržoval lustrační zákon, kdyby náš prezident ctil lustrační zákon, tak by se Babiš NIKDY nemohl stát premiérem. Totéž se dá říci o ústavě, kterou kdyby prezident dodržoval, tak by se také nemohl stát Babiš premiérem. Minule jsem vám tady přednesla citaci ze zprávy STB ze dne 11.11.1982, tedy ze dne, kdy Andrej Babiš podepsal vázací akt, což je prostě neoddiskutovatelný fakt.

A teď si vzpomeňme na jeho slova o tom, že se bude do smrti soudit a že vyhrál 3x soud. Vyplývá z toho jasně, že Babiš zkrátka lže.

Proto nám vadí, že premiér byl v STB a nikdy nepřestaneme říkat nahlas, že to je skutečnost, která zkrátka není normální.

Minule jsem také hovořila o nebezpečí, jaké představuje obrovská kumulace moci politické, ekonomické a mediální v rukou jednoho člověka. Nebudu to zde znovu rozebírat, bylo to poměrně obsáhlé, jen připomínám, že vše je k dispozici veřejně na facebooku skupiny Domažlicko není slepé. Pro ty, kdo nemají fb, je vše zveřejněno na mých webových stránkách www.jana-filipova-pro-vas.cz, kde si můžete fakta stáhnout a mít je k dispozici pro argumentaci ve svém okolí.

Dnes bych se na celou situaci okolo Andreje Babiše podívala trochu z jiného úhlu pohledu. Z pohledu běžného občana. Mnoho lidí mi totiž také při diskuzích říká: "Ale to víš, já politice nerozumím."

Taky nejsem žádný politolog, nejsem ekonom, ale mám zdravý selský rozum. A ten mi neustále podsouvá celkem jednoduché a logické otázky, které mohou napadnout takřka každého, kdo se nad Babišem jenom trochu zamyslí. Například....

Proč, když je to celé podle Andreje Babiše jenom kampaň, tak proč se on sám nesnaží předložit veřejnosti nějaká fakta, kterými by toto tvrzení doložil?

Zatím jediná fakta, která občan měl možnost vidět, jsou fakta od Evropské komise, od Tranparency International, od novinářů, kteří se problematikou Babiše dlouhodobě zaobírají.

Od Andreje Babiše jsem neviděla nic. Pouze stále dokola opakované, ničím nepodložené výkřiky o kampani.

Evropská komise tvrdí, že je Babiš stále konečným příjemcem zisků Agrofertu. On tvrdí, že není. Zároveň víme, že dává svůj plat premiéra na charitu.

Aha. Logická otázka... a z čeho tedy žije, když nemá podle něj z Agrofertu nic a z premiérování taky nic? Že by ho živila manželka? No ale ta přece pracuje jako manažerka svěřeneckých fondů, ve kterých je zaparkovaný Agrofert. Aha. Takže přece jen peníze Agrofertu končí v Babišově peněžence?

Další logická otázka vyvstává z faktu, že Babiš neustále dokola opakuje, že za minulých vlád se vše rozkradlo a s oblibou tvrdí, že kradl nejvíc Kalousek. Opakuje to tak často, že tomu už spousta lidí skutečně věří.

Aha. Logicky vzato... a proč tedy už dávno nepodal na Kalouska, nebo někoho jiného trestní oznámení? Pokud ví o nějakých zlodějnách, tak má přece povinnost to oznámit Policii. A věřím tomu, že v případě pana Kalouska by to zcela jistě udělal s chutí a dávno....

Pokud tedy ovšem nějaké důkazy má.

Nebo že by nic neměl?

Že by to byla jenom součást jeho kampaně na matení veřejnosti a vyvolávání pocitu, že všichni před Babišem byli špatní a on je první dobrý?

Babiš se také stále snaží vyvolat dojem, že rozhodně nechce ovlivňovat své trestní stíhání.

Aha. A proč tedy nechal svého syna odvézt na Krym, aby ho nemohla Policie vyslechnout v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo? Proč raději nedělá všechno pro to, aby byli co nejdříve všechny výslechy a procedury dokončené a kauza šla co nejrychleji před soud, kde bude mít možnost se očistit? Pokud to tedy je skutečně jen nějaká vymyšlená a někým objednaná kauza. Nebo že by nebyla? Že by celá kauza Čapí hnízdo a zneužívání dotací byla přece jen pravda?

Proč den poté, co Policie předá hotový spis na státní zastupitelství s doporučením na obvinění Andreje Babiše z dotačního podvodu, tak on vymění zcela nečekaně ministra spravedlnosti Kněžínka za Marii Benešovou, která otevřeně už 2 roky je na straně premiéra a kauzu Čapí hnízdo bagatelizuje? Že by náhoda? Tomu můj zdravý selský rozum prostě odmítá věřit.

Další poněkud vtíravá otázka je, proč když se má premiér na půdě poslanecké sněmovny vyjádřit ke svému soukromému problému s podezřením ze zneužívání dotací, tak místo nějaké věrohodné obhajoby svého konání, začne útočit na Evropskou komisi, že její zpráva je útokem na Český stát? Ale zpráva přece hovoří o tom, že problém má Babiš, ne Český stát. Copak on už je skutečně natolik posedlý mocí, že žije v přesvědčení, že "Stát jsem já!"?

Pokud to shrnu, tak člověk nemusí být žádný politolog a skutečně jen zdravým selským rozumem dojde k poznání, že Andreji Babišovi se prostě nedá věřit a že celá jeho slavná "Smlouva s občany", je jen reklamní cár papíru, který je hoden stejného osudu, jako jiné nevyžádané reklamní materiály, které obvykle každý z nás vytáhne ze schránky a bez přečtení vyhazuje. Nic jiného si tato smlouva nezaslouží, protože věřit se Andreji Babišovi prostě nedá.

A jak je vidět, tak rozhodně nejsem sama, kdo mu nevěří a nejsem sama, kdo má pocit, že premiér této země si myslí, že jsme všichni hloupí, slepí, že jsme jen jeho zaměstnanci, kteří mají právo tak maximálně držet hubu a krok a rozhodně nemají právo se mu do něčeho plést.

A komunikovat s námi, s lidmi na náměstích, nebo alespoň s naším představitelem Mikulášem Minářem... no to už vůbec je pod jeho úroveň! On sice svou smlouvu nazval smlouvou s občany České republiky a píše v ní, cituji: "Budu Vám vždy naslouchat...", ale lidé, kteří mají jiný názor, než on, pro něj patrně nejsou občany České republiky a jejich názoru není třeba naslouchat.

Proto už bezmála 390 000 lidí podepsalo výzvu Milionu chvilek za odstoupení Andreje Babiše. A další zájemci ji stále mohou podepisovat na stránkách www.milionchvilek.cz

Možná pro vás všechny bude zajímavou informací statistika, která je na těchto stránkách uvedena. Nahlédla jsem do ní a byla jsem příjemně překvapená. Lze tam totiž zjistit, kolik máte okolo sebe lidí, kteří podepsali. Například z Domažlic to je 435 lidí, u nás v Kolovči 17 - za což jsem velmi ráda, Poběžovice 28, Staňkov 63, Horšovský Týn 78, Holýšov 89, Poběžovice 28, Klenčí 24, Stod 64... zkrátka každý si tam může najít tu svou obec a říci si s uspokojením: "Nejsem tady sám."

Ovšem bylo by dobré, aby nezůstalo jen u tohoto konstatování. Důležité je, aby se lidé, kteří tímto způsobem projevili zájem o dění v naší politice, dál snažili o to, aby politika přestala být jen sprosté slovo a pojem, na který všichni nadávají. Každý může podle svých možností pomoci přispět k obnově znovuprobuzené občanské společnosti. Stačí, když nebudete lhostejní, když se nebudete bát veřejně nazývat pravdu pravdou a lež lží.

A ti z nás, kdo mají chuť pomoci i více, než jen propagací ve svých rodinách a mezi přáteli, tak ať se nebojí zapojovat do standardních demokratických politických stran. Bez nich to totiž v našem volebním systému zkrátka nejde.

Ovšem zakládat stále nové a nové strany a štěpit tím demokratické síly ve prospěch populistů, to je cesta do pekel. Osobně vidím cestu ze současné situace pouze jedinou...

V obnově demokratických stran novými lidmi odspoda a vzájemná spolupráce těchto stran při volbách. Chce to, aby všichni demokratičtí politici laskavě pochopili, že proti Babišovi a jemu podobným je třeba postupovat jednotně.

Pak má šanci demokracie uspět a všichni populisté skončit v propadlišti dějin.

Děkuji vám za pozornost.